• Zdrowe odżywianie

    Zdrowe odżywianie

    Jak to zwykle bywa po okresie zimowym wszyscy staramy się zgubić dodatkowe kilogramy które przez ten czas pojawiły się w naszym ciele. Zadanie nie jest proste, ponieważ niewielka ilość ruchu z jaka mamy do czynienia w tym okresie nie sprzyja zachowaniu odpowiedniej formy. Tak więc przychodzi czas kiedy musimy założyć sportowe buty i trochę się …»
  • Zmiana naszych przyzwyczajeń

    Zmiana naszych przyzwyczajeń

    Utrzymanie stałej wagi jest nie lada wyzwaniem kiedy z czasem zmieniliśmy styl naszego życia. z powodu pracy coraz mniej się ruszamy a to sprawia, że wszystkie kalorie które dostarczamy zamiast być spalonymi zaczynają się odkładać. Z miesiąca na miesiąc przybieramy na wadze aż po pewnym czasie sytuacja przestaje wyglądać na ciekawą. Pojawiła się solidna oponka …»

Plastyka brzucha – co to za zabieg?

Istnieje wiele powodów, dla których nasz brzuch nie wygląda tak, jak powinien. Są to na przykład duża utrata wagi, wody lub niedawno przebyta ciąża. Skóra staje się wtedy obwisła i luźna, a w efekcie – nieestetyczna. Niestety brak możliwości noszenia krótkich bluzek i dwuczęściowych strojów kąpielowych to nie jedyne wady nadmiaru skóry w tym obszarze ciała, może on bowiem prowadzić do infekcji, zakażeń, zwyrodnienia stawów czy przeciążeń kręgosłupa. Dlatego także z powodów zdrowotnych warto rozważyć abdominoplastykę, czyli plastykę brzucha (zobacz jak brzuch wygląda po zabiegu: www.tourmedica.pl/zdjecia-przed-i-po/plastyka-brzucha).

Abdominoplastyka – czym jest i dla kogo taki zabieg?

Abdominoplastykę poprzedza się konsultacjami z chirurgiem plastycznym. Służy ona zebraniu wywiadu na temat stanu zdrowia, omówienia spodziewanych rezultatów i przekazaniu pacjentowi informacji na temat samego zabiegu. Kolejnym ważnym etapem jest przeprowadzenie badań. Są to przede wszystkim morfologia krwi z rozmazem OB, grupa krwi, badania moczu i mocznika, kreatynina, określenie poziomu elektrolitów, EKG, RTG klatki piersiowej i USG lub mammografia piersi. Konieczne jest zaszczepienie się na wirusowe zapalenie wątroby typu B. Dwa tygodnie przed operacją niezbędne jest zaprzestanie palenia. Nie wolno również stosować radykalnej diety. Pacjent nie powinien przyjmować aspiryny i innych leków wpływających na krzepliwość krwi, mogą one bowiem spowodować duże krwawienie podczas operacji. Przed samą operacją należy odstawić przyjmowane leki – po konsultacji z lekarzem, a na sześć godzin przed zabiegiem nie wolno pić ani spożywać posiłków.

Sama plastyka brzucha polega na usunięciu skórno-tłuszczowych fałd z środkowego i dolnego obszaru oraz na wzmocnieniu mięśni ściany brzucha. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Najpierw specjalista dokonuje nacięcia nieco powyżej spojenia łonowego. Skórę oddziela się od mięśni. Zostają one zszywane – w ten sposób sylwetka zostaje wysmuklona. Wycina się nadmiar tłuszczu i naciąga płat skórno-tłuszczowy do dołu. Później następuje wycięcie skóry. Operacja trwa około trzech-czterech godzin. Zależy to od stopnia, w jakim rozciągają się powłoki brzuszne.

Od razu po zabiegu zakładany jest specjalny kostium uciskający. Noszenie go jest niezbędne przez trzy miesiące po zabiegu. Pierwsza kąpiel może być przeprowadzona w drugiej dobie od operacji, jednak tylko pod nadzorem lekarza. Szwy po plastyce brzucha usuwa się po pięciu dniach od zabiegu. Zazwyczaj po abdominoplastyce pojawia się ból i przez około dwa do pięciu dni należy przyjmować leki przeciwbólowe. Również przez pięć dni po operacji konieczne jest przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych w formie podskórnej, a przez cztery tygodnie – w formie doustnej. Pomogą one uniknąć komplikacji pooperacyjnych. Niezbędna jest prawidłowa pielęgnacja blizny pozabiegowej: trzeba ją masować, natłuszczać i nawilżać odpowiednimi środkami. Na dwa tygodnie bezpośrednio po zabiegu nie wolno uprawiać sportu, a przez trzy do sześciu miesięcy – opalać się. Po zabiegu trzeba stosować zbilansowaną dietę wysokobiałkową. Pierwszy tydzień po zabiegu powinien być czasem odpoczynku i należy zrezygnować wtedy z życia zawodowego.

Niestety nie u każdego można przeprowadzić zabieg plastyki brzucha. Istotnym przeciwwskazaniem jest planowane wkrótce zajście w ciążę, a także duża otyłość. Inne, pomniejsze przeciwwskazania to między innymi: nadciśnienie tętnicze, choroby płuc i układu sercowo-naczyniowego, tendencje do powstawania zatorów żylnych, cukrzyca, stany krwotoczne, choroby tarczycy czy alergia na leki. Również choroby psychiczne, takie jak depresja czy nierealistyczne przekonanie o własnym ciele powinny być sygnałem dla lekarza konsultującego zabieg. Operacji nie wykonuje się u osób niepełnoletnich. Dr n. med. Jacek Grudziński, specjalista chirurgii plastycznej i ogólnej z Kliniki Chirurgii Plastycznej i Leczenia Oparzeń Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku podkreśla, że najlepsze efekty abdominoplastyki można osiągnąć u proporcjonalnie zbudowanych kobiet z wiotkimi mięśniami brzucha i bez znacznej nadwagi.

Możliwość komentowania jest wyłączona.