• Kontrola zdrowia

    Kontrola zdrowia

    Tak nie wiele potrzeba żeby się cieszyć zdrowiem, a mimo wszystko robimy takie rzeczy które nas od niego oddalają. Co prawda nie każdy pali papierosy i nadużywa alkoholu, jednak nieprawidłowa dieta i niewielka ilość ruchu dotyczy ponad połowy społeczeństwa. Osoby pracujące fizycznie są trochę w uprzywilejowanej sytuacji chociaż i nie zawsze tak bywa, to z …»
  • Rozsądek na pierwszym miejscu

    Rozsądek na pierwszym miejscu

    Do wszystkiego w naszym życiu powinniśmy podchodzić z odpowiednim dystansem. Tak samo jest w przypadku diet cud które co jakiś czas są prezentowane na łamach kobiecych gazet. Co prawda cud jakim mają być te diety nigdy się nie staje i raczej zamiast nam pomagać szkodzą. Jeżeli już się decydujemy to tylko na kilkudniowe diety oczyszczające …»

Ból jelit – o czym może świadczyć?

Ból w jelitach, odczuwany po prostu jako ból brzucha, może być wywołany wieloma czynnikami. Zwykle jest on symptomem kłopotów z układem trawiennym, ale może też świadczyć o schorzeniach innych narządów – np. o zawale serca. Ból jelita grubego oraz towarzyszące mu nudności, wymioty i biegunka to zazwyczaj skutek zatrucia pokarmowego albo działania wirusów. W takich sytuacjach należy stosować lekkostrawną dietę, uzupełniać elektrolity i odpoczywać.

Bóle jelita grubego to także dolegliwość związana z zespołem jelita nadwrażliwego – chociaż ta choroba nie zagraża naszemu życiu, potrafi negatywnie wpłynąć na jego jakość, stąd też warto wiedzieć, jak należy sobie z nią radzić. W przypadku kobiet silne bóle brzucha mogą świadczyć o problemach natury ginekologicznej, a więc o ciąży pozamacicznej, albo np. pęknięciu torbieli. Pacjenci ze złogami w nerkach również odczuwają ból jelit, a jeśli towarzyszą mu nudności, wymioty i krwiomocz, można domyślać się ostrej kamicy nerkowej. Niektóre z wymienionych wyżej schorzeń nie stanowią zagrożenia dla naszego zdrowia, jednak ból brzucha niekiedy oznacza poważne choroby, np. nowotwory.

Pamiętajmy, że im wcześniej choroba zostanie rozpoznana, tym szybciej można podjąć leczenie, a tym samym skutecznie pozbyć się jej przyczyn. Nie lekceważmy więc tego typu przypadłości – ból jelit to objaw (http://www.no-spa.pl/21_article_co_gdzie_w_brzuchu_boli.html) wielu chorób, dlatego osoby cierpiące z tego powodu powinny jak najszybciej wybrać się do specjalisty i w razie potrzeby wykonać dodatkowe badania.

Możliwość komentowania jest wyłączona.